بر‌اساس ادعای نشریه‌ی دیجی‌تایمز، اینتل احتمالاً پردازنده‌های نسل ۱۵ سری آرو لیک را دیرتر از پیش‌بینی‌های اولیه روانه‌ی بازار می‌کند. منابع آگاه می‌گویند عملکرد لیتوگرافی سه‌نانومتری TSMC فراتر از انتظارات بوده؛ اما اینتل تصمیم گرفته است سفارش پردازنده‌های مبتنی‌بر این لیتوگرافی را تا فصل چهارم ۲۰۲۴ به‌تأخیر بیندازد. این تأخیر تاریخ عرضه‌ی پردازنده‌های آرو لیک را به نیمه‌ی دوم ۲۰۲۵ موکول می‌کند.

پردازنده‌های اینتل Arrow Lake بر‌پایه‌ی طراحی چیپلت (متشکل‌از کاشی‌های پردازشی مختلف) تولید خواهند شد. احتمالاً اینتل در تولید کاشی CPU از لیتوگرافی اختصاصی ۲۰A استفاده می‌کند؛ اما برای ساخت کاشی GPU سراغ لیتوگرافی سه‌نانومتری TSMC می‌رود.

پردازنده‌های آرو لیک به هسته‌های Lion Cove و Skymont مجهز خواهند بود. این در حالی است که پیش‌بینی می‌شود پردازنده‌های نسل ۱۴ میتیور لیک با هسته‌های Redwood Cove و Crestmont از راه برسند. احتمالاً تعداد هسته‌های پرقدرت در آرو لیک به ۸ و تعداد هسته‌های کم‌مصرف به ۳۲ می‌رسد.

عملکرد فراتر از انتظار لیتوگرافی سه‌نانومتری TSMC خبر بسیار خوشی برای این شرکت تایوانی و مشتریانش است. گفته می‌شود اپل تمام ظرفیت تولید نسل اول این لیتوگرافی را برای پردازنده‌های خودش رزرو کرده است. لیتوگرافی سه‌نانومتری به تولید پیشرفته‌ترین پردازنده‌های دنیا منجر می‌شود.

منبع:زومیت